SZKOLENIA

Nasza oferta skierowana jest zarówno do osób, które posiadają doświadczenie w pilotarzu UAV jak i tych, które stawiają dopiero pierwsze kroki w lotnictwie cywilnym. Zajęcia odbywają się na terenie Aeroklubu Częstochowskiego, gdzie w miłej atmosferze nasza doświadczona kadra instruktorska pilotów statków załogowych i bezzałogowych wprowadza w świat lotnictwa.

W ośrodku znajdują się nowoczesna sala szkoleniowa z pomocami dydaktycznymi, bufet gdzie można zjeść gorący posiłek oraz pokoje gościnne na terenie lotniska do dyspozycji kursantów.

W czasie szkolenia wykorzystujemy symulatory i aparatury w trybie instruktor-uczeń dla większego komfortu kursantów. Podczas zajęć praktycznych istnieje możliwość wykorzystania hangaru dzięki czemu nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych.

Szkolenie na operatora bezzałogowego statku powietrznego przygotuje Cię do bezstresowego zdania Egzaminu Państwowego, a także pomoże zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu najszybciej rozwijającej się gałęzi lotnictwa!

 

VLOS

/ VISUAL LINE OF SIGHT /

Uprawnienie podstawowe niezbędne do komercyjnego wykonywania lotów w zasięgu wzroku pilota bezzałogowego statku powietrznego. Sterowany za pomocą fal radiowych bezzałogowiec powinien  być w stałym kontakcie z nieuzbrojonym okiem operatora.

Zakres egzaminu teoretycznego VLOS 

 1. Podstawy prawa lotniczego – przepisy licencjonowania odnoszące się do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO), przepisy i procedury ruchu lotniczego, służby i organy ruchu lotniczego, klasyfikacja przestrzeni powietrznej, skutki naruszenia przepisów lotniczych
 2. Człowiek jako pilot i operator UAV – możliwości i ograniczenia, podstawowa wiedza o fizjologii i psychologii człowieka oraz ich wpływie na operowanie bezzałogowym statkiem powietrznym, wpływ chorób, higieny, medykamentów i środków psychotropowych na wydolność psychofizyczną operatora bezzałogowego statku powietrznego, czynnik ludzki w lotnictwie
 3. Zasady wykonywania lotów
 4. Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne – zapewnienie separacji od innych statków powietrznych, ludzi, pojazdów, budynków i innych przeszkód
 5. Obsługa, budowa i zasady działania bezzałogowego statku powietrznego danej kategorii, jego systemów, podzespołów, wyposażenia i systemów sterowania

 

Zakres egzaminu praktycznego VLOS

 1. Przygotowanie do lotu bezzałogowego statku powietrznego
 2. Obsługa naziemna bezzałogowego statku powietrznego
 3. Ocena zdatności do lotu bezzałogowego statku powietrznego
 4. Wykonywanie czynności lotniczych

 

BVLOS

/ BEYOND VISUAL LINE OF SIGHT /

Uprawnienie podstawowe niezbędne przy komercyjnym wykonywaniu lotów poza zasięgiem wzroku operatora. Lot koptera może odbywać się w oparciu o obraz przekazywany z pokładowej kamery lub  współrzędne zaplanowanej misji (lot autonomiczny).

Zakres egzaminu teoretycznego BVLOS

 1. Podstawy prawa lotniczego
 2. Człowiek jako pilot i operator UAV – możliwości i ograniczenia
 3. Zasady wykonywania lotów
 4. Bezpieczeństwo lotów
 5. Wiedza ogólna o bezzałogowym statku powietrznym
 6. Nawigacja w lotach bezzałogowych
 7. Meteorologia
 8. Procedury operacyjne osiągi i planowanie lotu
 9. Sytuacje i procedury awaryjne

 

Zakres egzaminu praktycznego BVLOS

 1. Przygotowanie do lotu – Przedstartowa kontrola urządzeń i systemów bezzałogowego statku powietrznego
 2. Obsługa naziemna, ocena zdatności do lotu
 3. Podstawowe czynności lotnicze
 4. Wykonywanie lotów w warunkach BVLOS
 5. Planowanie misji
 6. Sytuacje niebezpieczne

 

Kurs przygotowujący do zdobycia świadectwa kwalifikacji zakończony jest Egzaminem Państwowym na terenie ośrodka.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy.